Słownik

Słownik

C

Ciepłochłonność podłóg (ciepło dotyku) – to właściwość związana ze zjawiskiem odbierania ciepła ze stopy ludzkiej przez posadzkę, co powoduje odczucie oziębienia się stóp. Podłogi z betonu i kamienia zalicza się więc do podłóg zimnych. Podłogi dywanowe, z drewna, z tworzyw sztucznych z odpowiednimi warstwami izolacyjnymi z filcu, korka lub spienionego tworzywa sztucznego zalicza się do podłóg ciepłych.

P

Podkład – jest to warstwa układana bezpośrednio pod posadzką. Stanowi warstwę wyrównującą, dociskową (w odniesieniu do izolacji) oraz przejmującą obciążenia i przekazującą je na warstwy konstrukcyjne. Powinien być wytrzymały, równy i dobrze wypoziomowany, nie może pylić ani pękać.

Podłoga – jest wykończeniowym elementem budowlanym, najczęściej poziomym, w postaci płyty ułożonej z jednej lub kilku warstw, której górna powierzchnia jest płaska i przystosowana do tego, aby mógł się po niej odbywać ruch ludzi, zwierząt lub środków transportu poziomego oraz do ustawiania na niej przedmiotów i sprzętu.

Podłoże podłogowe – jest warstwą nośną, którą stanowi strop budynku, grunt (np. w piwnicy) lub podłoże betonowe na gruncie.

Posadzka – jest wierzchnią warstwą podłogi i stanowi jej zewnętrzne wykończenie. Może mieć nawierzchnię gładką, szorstką, żłobkowaną itp. w zależności od potrzeb i materiału, z jakiego jest wykonana. Powinna być wytrzymała na ścieranie, a w niektórych pomieszczeniach odporna na wodę.

R

Rozszerzalność cieplna – jest to bardzo ważna właściwość fizyczna materiałów podłogowych. Szczególną uwagę podczas wykonywania podłóg należy zwrócić na temperaturę odbiegającą od tej, jaka będzie panować w czasie użytkowania, a także wtedy, gdy podłoga będzie narażona na zmiany temperatury w czasie użytkowania (tarasy, balkony, werandy). Aby uniknąć skutków rozszerzalności cieplnej, które są proporcjonalne do długości materiału i różnicy wartości temperatur, należy wykonywać podłogi w temperaturze zbliżonej do późniejszej temperatury ich użytkowania oraz stosować, w razie potrzeby, odpowiednie dylatacje.

S

Sprężystość (elastyczność) – jest to zdolność materiału do przyjmowania pierwotnej postaci po usunięciu siły, pod której wpływem posadzka zmienia swój kształt. Jeśli na posadzce występuje obciążenie, np. noga stołu wgniata się w wykładzinę, to po odjęciu obciążenia sprężystość materiału powoduje, że wgniecenie po pewnym czasie ustępuje całkowicie lub pozostaje nieznaczne.

T

Twardość – jest to odporność danego materiału na wciskanie w niego innego ciała o większej twardości. Im twardość jest większa, tym materiał jest trudniejszy w obróbce i tym odporniejszy na zarysowanie jego powierzchni i zużycie pod wpływem działań mechanicznych.

W

Warstwa ochronna – powinna chronić nieodporny materiał izolacji termicznej lub akustycznej przed zawilgoceniem w czasie wykonywania podkładu.

Warstwa wygładzająca – ma za zadanie nadać powierzchni podkładu taką gładkość, jaka jest wymagana do przyklejenia konkretnego materiału posadzki.

Warstwa wyrównawcza – robiona w celu spoziomowania powierzchni podłoża, wypełnienia większych nierówności oraz nadania mu określonego spadku.

Last modified: Saturday, 31 May 2014, 2:41 PM