Słownik

Słownik

B

Beton – jest to tworzywo otrzymywane przez zmieszanie kruszywa, tzw. wypełniacza, ze spoiwem, które w wyniku reakcji fizykochemicznych tworzy monolityczną bryłę. Wypełniaczem mogą być różnorodne materiały organiczne i nieorganiczne, np. żwir. Podobnie spoiwo może być organiczne (żywice, bitumy) i nieorganiczne (wapno, cement).

C

Chemikalia – jest to ogólna nazwa substancji chemicznych, pierwiastków lub związków chemicznych, mających zastosowanie w badaniach i pracach laboratoryjnych oraz w przemyśle.

D

Dylatacje – są to przerwy konstrukcyjne, wykonane w celu ochrony elementów budowli przed niekontrolowanym pękaniem z powodu skurczów, różnic temperatur lub przewidywanych ruchów budynku. Dylatacje, które przecinają budowlę w całej płaszczyźnie przekroju, od ław fundamentowych po konstrukcje dachu są elementem konstrukcji i najczęściej są dokładnie określone przez projektanta. Nas bardziej interesują dylatacje w podłożach i podkładach pod okładziny i w samych warstwach licowych.

I

Izolacja – jest to sposób zabezpieczenia dwóch sąsiadujących układów, elementów itp. w celu utrudnienia wzajemnego oddziaływania.

P

Pęknięcia dynamiczne – pęknięcia rozprzestrzeniające się. Należy je odpowiednio oczyścić, a następnie wypełnić odpowiednim uszczelniaczem, najczęściej dwuskładnikową żywicą naprawczą. W przypadku rozległych pęknięć warto również wykonać odpowiednie nacięcia oraz zastosować specjalne klamry lub łączniki.

Pęknięcia statyczne – pęknięcia, które nie powinny się samoczynnie powiększać. Z reguły wystarczy wypełnić je odpowiednią masą naprawczą.

Podłoże podłogowe – jest to warstwa nośna pod podłogą, która przejmowane od niej obciążenia przekazuje na grunt za pośrednictwem innych elementów budynku lub też bezpośrednio. Konstrukcja podłoża zmienia się w zależności od usytuowania podłogi oraz od warunków użytkowania.

Poliuretan – zasadniczo składa się z dwóch surowców, to jest izocyjanianu i poliolu, uzyskiwanych z surowej ropy naftowej. Zmieszanie obu tych gotowych do przetwarzania ciekłych komponentów systemu, oraz różnych materiałów pomocniczych, takich jak katalizatory, środki spieniające i stabilizatory, inicjuje reakcję chemiczną. Zmieniając składniki i proporcje mieszaniny, można precyzyjnie regulować właściwości powstającego poliuretanu, tak by uzyskać materiał o różnej sztywności, elastyczności, nadający się do specyficznych, indywidualnych zapotrzebowań.

Posadzka – w architekturze to zewnętrzna, wierzchnia, ostatnia warstwa podłogi, będąca jej wykończeniem, często o charakterze dekoracyjnym.

Pylenie posadzki – to najczęściej efekt „spalenia" betonu, czyli jego wyschnięcia przed zakończeniem procesu wiązania.

R

Renowacja – pojęcie szczegółowe określające proces odnowienia, przywrócenia stanu poprzedniej świetności obiektu.

S

Skurcz betonu – to zjawisko polegające na samoistnych odkształceniach reologicznych. Jest sumą skurczu autogenicznego i skurczu spowodowanego wysychaniem. Na skutek naprężeń skurczowych w betonie może dojść do zarysowań. W związku z tym, projektując elementy z betonu, należy uwzględniać odkształcenia skurczowe. Zwykle wystarczy określić skurcz spowodowany wysychaniem, gdyż to on ma decydujący wpływ na wielkość naprężeń skurczowych. Jednak w niektórych przypadkach, gdy oblicza się konstrukcje zespolone (beton – beton) lub przy planowaniu długich przerw technologicznych, nie wolno ignorować wpływu skurczu autogenicznego. Na wielkość skurczu mają głównie wpływ: rodzaj cementu, stosunek w/c, wiek betonu, sposób pielęgnacji betonu, warunki otoczenia. Bardzo dobre efekty w obniżeniu wielkości skurczu ma dodatek do betonu włókien mikrozbrojenia.

Last modified: Saturday, 31 May 2014, 3:10 PM