Słownik

Słownik

G

Grafika 2D – grafika dwuwymiarowa. Termin ten może się odnosić zarówno do działu informatyki, zajmującego się grafiką dwuwymiarową i technikami, dotyczącymi jej obróbki, jak i do samych obrazów cyfrowych, mogących składać się z tekstu, grafiki oraz obiektów 2D.

Grafika 3D – grafika trójwymiarowa, nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych.

Instalacja – w technice, zestaw urządzeń wewnątrz budynku, pojazdu, statku lub innego obiektu, służących do przesyłania mediów, takich jak: prąd elektryczny, woda, gaz ziemny, paliwo, ścieki, czy inne substancje. Na instalację składają się zwykle elementy liniowe odpowiednie do transportu danego medium, takie jak rury czy przewody elektryczne, oraz dodatkowe elementy służące do monitorowania i sterowania przepływem medium, takie jak: pompy, zawory, liczniki, bezpieczniki i inne.

K

Kosztorysowanie – proces określania przez kosztorysanta wartości lub ceny obiektu budowlanego albo robót budowlanych przez tworzenie kosztorysu.

P

Polilinia – w geometrii, linia łamana, utworzona z ciągu odcinków w taki sposób, że żadne dwa następujące po sobie odcinki nie leżą na jednej prostej oraz wierzchołek, będący końcem pierwszego odcinka jest początkiem drugiego odcinka, wierzchołek, będący końcem drugiego – początkiem trzeciego i tak dalej.

Projektowanie wspomagane komputerowo, CAD – zastosowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym. Metodologia CAD znajduje zastosowanie między innymi w inżynierii mechanicznej, elektrycznej, budowlanej. Znamienne dla CAD jest cyfrowe modelowanie geometryczne, mające na celu opracowanie zapisu konstrukcji wyrobu.

U

Układ współrzędnych – funkcja, przypisująca każdemu punktowi danej przestrzeni (w szczególności przestrzeni dwuwymiarowej – płaszczyzny, powierzchni kuli) skończony ciąg liczb rzeczywistych zwanych współrzędnymi punktu.

W

Wymiarowanie – jest jedną z najważniejszych czynności, związanych ze sporządzeniem rysunku technicznego. Umożliwia ono odczytanie rysunku i wykonanie przedmiotu zgodnie z wymaganiami konstruktora. Rysunek techniczny, będący podstawą wykonania przedmiotu, narysowany bez wymiarów albo z błędami i brakami w zakresie wymiarowania nie ma żadnej wartości.

Last modified: Saturday, 31 May 2014, 7:42 PM