Słownik

Słownik

G

Gruntownik – substancja używana w celu zmniejszenia nasiąkliwości podłoża gipsowego, np. klej kostny.

N

Narzędzia malarskie – przedmioty, którymi wykonuje się czynności związane z przygotowaniem podłoża, a także naniesieniem i wykończeniem powłok malarskich.

P

Packa narzedzie, które służy do szpachlowania dużych powierzchni i uzupełniania ubytków w tynku.

Pędzel – narzędzie do malowania, składa się z czterech podstawowych części:

  • roboczej, w zależności od rodzaju pędzla odpowiednio spreparowanego włosia końskiego z ogona lub grzywy, szczeciny świńskiej, włosia z bydlęcych uszu lub ogonów, sierści zwierząt futerkowych, włókna fibrowego, włókna syntetycznego a także ich mieszanek;
  • zestalającej część roboczą za pomocą nieodwracalnego spoiwa, zazwyczaj żywicy syntetycznej, np. epoksydowej, fenolowej;
  • mocującej, w postaci ławki, skuwki, pierścienia, sznurowania;
  • trzonka, wykonanego z drewna lub tworzyw sztucznych.

Pędzle kątowe – to pędzle z długą i wygiętą na końcu rączką, służą do malowania trudnodostępnych miejsc, narożników i sufitów. W zależności od potrzeby kąt zgięcia pędzla można zmniejszać lub zwiększać.

Pędzle ławkowce – pędzle produkowane w trzech wielkościach, w oprawie (ławce) prostokątnej o wymiarach 175 x 70 mm, 185 x 80 mm, 195 x 90 mm lub owalnej o wymiarach 180 x 60 mm, 205 x 65 mm lub 220 x 75 mm i długości części roboczej odpowiednio: 60 ÷ 90 mm, 75 ÷ 100 mm i 80 ÷ 120 mm, ze stopniowaniem co 5 mm. Stosowane do malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Trwałość pędzla, w zależności od wykonywanej powłoki, podłoża i sposobu obchodzenia się z nim, wynosi 3 ÷ 6 miesięcy, przy codziennym używaniu.

Pędzle pierścieniowe – pędzle, które składają się z pęczka szczeciny wprowadzonego do metalowego pierścienia, silnie do niego dociśniętego przez wbicie w środek pęczka szczeciny drewnianego stożka. Końce szczeciny w obrębie pierścienia są nasycone nieodwracalną żywicą syntetyczną. W środku pędzla umieszczone są wkładki z korka. Od krawędzi pierścienia do wysokości wkładek część robocza jest owinięta szpagatem, który, w miarę zużywania się pędzla, owija się, usuwając również wkładkę korkową. W ten sposób przywraca się pierwotną długość części roboczej pędzla.

Pędzle płaskie trzepaki – pędzle, które charakteryzują się większą długością części roboczej. Używane są do wykańczania lazurujących powłok lakierowych.

Pędzle płaskie zwykłe – pędzle, które produkuje się zwykle o wymiarach części roboczej: szerokość – 25, 36, 50 i 63 mm, grubość – 4 mm lub 5 mm, długość 35 ÷ 50 mm, długość trzonka – 170 ÷ 190 mm.

Podłoża betonowe – powierzchnie wielkopłytowych prefabrykowa­nych elementów ścian i stropów lub elementów wykonanych z betonu monolitycznego.

S

Szpachla – podstawowe narzędzie do robót związanych z przygotowaniem podłoża. Służy do szpachlowania, czyli wypełniania drobnych nierówności podłoża oraz wygładzania podłoża. Ponadto służy do zeskrobywania starych powłok.

T

Tapetomat – narzędzie, które służy do docinania bryt oraz równomiernego rozprowadzania kleju.

W

Wałek dekoracyjny – narzędzie do dodatkowego zdobienia lub fakturowania powierzchni powłoki malarskiej. Zasada jego działania polega na odciskaniu znajdującego się na jego gumowej powierzchni wypukłego wzoru.

Wałek malarski – narzędzie do malowania dużych powierzchni wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Stosowany do farb wodorozcieńczalnych: emulsyjnych, silikatowych, czy akrylowych. Używany także do nakładania farb rozpuszczalnikowych. Jego rozmiary są różne, a najważniejsza część robocza pokryta jest tkaniną lub gąbką.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 20 maja 2014, 12:17