Słownik

Słownik

A

Antresolato górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o pow. mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia. Jest nie zamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza z którego jest wydzielona.

B

Boridura dekoracyjny pas z ornamentów lub elementów roślinnych obrzeżający kompozycję, np. mozaikę, grafikę czy wzór płytek na podłodze. To także ozdobny pas na obrzeżach tkanin lub strojów w starożytnej Grecji lub Rzymie.

C

Ceramika – ogół wyrobów stosowanych przez człowieka, powstających w wyniku wypalania masy, której podstawowym składnikiem jest glina. Uznawana jest jako wskaźnik sztuki i poziomu życia poszczególnych epok, ze względu na swe właściwości użytkowe oraz artystyczne.

D

Detergent – syntetyczna substancja czyszcząca, aktywna po rozpuszczeniu w wodzie. Detergenty, które zawierają fosforany destrukcyjnie wpływają na środowisko naturalne i w większości państw Europy zakazano produkcji środków myjących zawierających tak szkodliwe związki. Obecnie, detergenty zawierają zeolity - glinokrzemiany sodu.

F

Flizelina to włóknina powstała z termicznego połączenia włókien syntetycznych (m.in. polipropylenowych, polieterosulfon), bądź ich sklejenia.

G

Gres polerowany – najbardziej popularny rodzaj płytek gresowych na rynku. Powstają w wyniku prasowania pod ciśnieniem przez co są mało nasiąkliwe, lecz proces polerowania powoduje otwieranie porów na płytce czyniąc ją podatną na zaplamienia. Gres można także szkliwić, szlifować ale występują także w odmianie nieszkliwionej. Dodatki soli i barwników powodują zmianę naturalnej białej barwy gresu na dowolny kolor oraz uzyskanie fantazyjnych wzorów.

K

Konglomerat – inaczej, sztuczny kamień. To materiał, który powstaje z kruszonego kamienia naturalnego oraz żywic i dodatków dekoracyjnych. W efekcie powstać może materiał, który właściwościami przewyższa kamień naturalny doskonale imitując jego strukturę. Konglomeraty występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów stąd często wykorzystywane są w nowoczesnej architekturze i do aranżacji wnętrz. Lakier – to rodzaj farby bez pigmentów, która wyjaskrawia fakturę drewna. To także materiał izolujący oraz gruntujący. Nakładany jest przy pomocy dobrego gatunkowo pędzla z rozszczepionym włosiem w postaci rozcieńczonej. Powierzchnia lakierowana musi być idealnie czysta oraz gładka gdyż lakier chętnie wiąże wszelkie drobiny kurzu, które są przyczyną nierówności. Zwykle podłogi lakieruje się kilka razy

P

PVC – polichlorek winylu, jest termoplastycznym tworzywem sztucznym, produktem polimeryzacji chlorku winylu. Współcześnie PCV ma szerokie zastosowania. Daje się łatwo obrabiać, barwić, formować. Te właściwości zyskuje po dodaniu plastyfikatorów, czyli substancji powodujących zmiękczenie, lecz bez wywoływania zmian we właściwościach chemicznych tworzywa.

R

Relif – wypukły, często barwiony wzór na całej powierzchni płytki ceramicznej, który zapewnia posadzce antypoślizgowość i odpowiedni wygląd estetyczny.

Remont – wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

T

Tapeta - materiał do obicia ścian wnętrza mieszkalnego, wykonany z papieru, tkaniny, skóry lub tworzyw sztucznych. Współcześnie ozdobne, naklejane wykończenie ściany wewnętrznej budynku, najczęściej wykonane z papieru z nadrukowanym lub wytłoczonym wzorem, sprzedawane w rolkach (standardowo pasek tapety ma 53 cm szerokości i ok. 10 m długości).

W

Włókna szklane – to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów znanych dzisiaj. Są wytwarzane z ogólnodostępnych surowców. Wykazują one właściwości użyteczne takie jak twardość, transparentność, odporność chemiczna, stabilność. Posiadają również pożądane właściwości, takie jak wytrzymałość, elastyczność i sztywność.

Last modified: Thursday, 12 December 2013, 3:34 PM