Słownik

Słownik

B

Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa (cementu) i wypełniacza (kruszywo) oraz ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.

Bordiura – pas dekoracyjny, zwykle z ornamentów lub elementów roślinnych, obrzeżający tkaninę lub strój, zamykający kompozycję plastyczną, malarską, graficzną, obramowujący płaskorzeźbę lub element budowli (np. drzwi, posadzkę, tablicę pamiątkową).

Ł

Ławkowce – są specyficznym rodzajem pędzli nie tylko ze względu na swój duży rozmiar, ale i wielorakie zastosowanie. W malarstwie używane są do wszelkich prac przygotowawczych, gruntujących i tapetowania. Ławkowców używa się do farb wodnych takich jak farby klejowe, emulsyjne i akrylowe.

P

Papier ścierny - jeden z rodzajów wyrobów ściernych przeznaczonych do obróbki ściernej powierzchni przedmiotów wykonanych z takich materiałów jak drewno, metal, tworzywa sztuczne.

Płyta gipsowo-kartonowa – materiał budowlany, mający postać arkuszy składających się z gipsu zabezpieczonego tekturą.

S

Szlifierka – obrabiarka przeznaczona przede wszystkim do obróbki wykańczającej utwardzonych powierzchni przedmiotów uprzednio obrobionych innymi metodami.

Szpachla – narzędzie składające się z giętkiej metalowej blachy osadzonej na drewnianym lub plastikowym trzonku, najczęściej o trapezowatym kształcie. Służy do rozcierania i mieszania farb, gipsu itp. Często używana przy pracach wykończeniowych do wygładzania ścian i uzupełniania ubytków, czy zeskrobywania zanieczyszczeń z powierzchni.

Szpachlowanie – polega na tym, że szpachlę nakłada się na ścianie lub suficie, a następnie równomiernie ją rozprowadza. Szpachelka przy pomocy, której rozprowadza się szpachlę musi być zawsze czysta, aby zasychająca szpachla nie powodowała zarysowań. Szpachla powinna być nakładana cienkimi warstwami gdyż nałożona w ten sposób szybciej wysycha i dzięki temu można nakładać stosunkowo szybko następną warstwę aż do momentu, gdy nas zadowoli efekt. Przed przystąpieniem do nakładania szpachli powierzchnie powinny być przetarte papierem ściernym. Powierzchnie szpachlowane muszą być suche, czyste i chropowate oraz zagruntowane, a wszelkie elementy stalowe muszą być zabezpieczone antykorozyjnie. Do szpachlowania można używać gładzi gipsowej, a do wyrównania nierówności, rys i ubytków w podłożu można użyć gipsu szpachlowego.

T

Tapeta – materiał do obicia ścian wnętrza mieszkalnego, wykonany z papieru, tkaniny, skóry lub tworzyw sztucznych. Współcześnie ozdobne, naklejane wykończenie ściany wewnętrznej budynku, najczęściej wykonane z papieru z nadrukowanym lub wytłoczonym wzorem, sprzedawane w rolkach (standardowo pasek tapety ma 53 cm szerokości i ok. 10 m długości).

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 12 grudnia 2013, 15:51