Słownik

Słownik

A

Asfaltowa masa zalewowa – masa ta składa się z asfaltu ponaftowego modyfikowanego kauczukiem syntetycznym, z dodatkiem wypełniaczy i dodatków uszlachetniających.

Asfaltowe pasty emulsyjne – są to trójfazowe układy koloidalne składające się z wody, asfaltu i gliny bentonitowej.

Asfalty – stanowią odrębną grupę, różniącą się od smół pochodzeniem, składem i właściwościami. Ze względu na pochodzenie asfalty dzieli się na naturalne i ponaftowe. Asfalty są mieszaniną węglowodorów wielkocząsteczkowych pochodzenia naturalnego lub otrzymywanych z przeróbki ropy naftowej.

E

Emulsje asfaltowe – są to zawiesiny drobnych cząstek asfaltu (wielkości < 10 µm) w wodzie. Otrzymuje się je przez mechaniczne mieszanie (w młynkach emulsyjnych) asfaltu z wodą przy jednoczesnym wprowadzeniu emulgatorów (mydło sodowe lub potasowe, kwasy tłuszczowe) i stabilizatorów, które zapewniają trwałość układu.

H

Hałas – to powszechnie występujące zjawisko (w pracy, w miejscu zamieszkania i wypoczynku), które powoduje wiele negatywnych skutków dla zdrowia człowieka.

I

Izolacje przeciwwilgociowe – chronią podłogę przed wilgocią gruntową. Z tego względu wykonuje się je głównie na podłożach leżących bezpośrednio na gruncie. Izolację przeciwwilgociową stanowią zazwyczaj dwie warstwy papy asfaltowej przyklejone lepikiem.

Izolacje wodoszczelne – są konieczne wtedy, gdy podłoga w czasie użytkowania może być narażona na zalewanie wodą, np. w łazienkach, pralniach, niektórych zakładach przemysłowych. Zadaniem tej izolacji jest niedopuszczenie do zawilgocenia konstrukcji budynku.

M

Materiały pochodzenia mineralnego – największe znaczenie mają materiały produkowane z wełny mineralnej oraz włókna szklanego.

Materiały pochodzenia roślinnego – materiały te w porównaniu z poprzednio omówioną grupą wyrobów są palne i podatne (w różnym zakresie) na korozję biologiczną. Największe znaczenie mają płyty pilśniowe. Mogą mieć zastosowanie również płyty trzcinowe, wiórkowo-cementowe oraz płyty i maty korkowe.

Materiały z tworzyw sztucznych tworzywa sztuczne są to materiały zawierające, jako podstawowy składnik wielkocząsteczkowe substancje organiczne (polimery, nazywane też żywicami syntetycznymi), a także dodatki tj. wypełniacze, plastyfikatory lub stabilizatory oraz barwniki.

Maty z waty szklanej – są to elastyczne warstwy waty z włókien szklanych ułożone na welonie szklanym lub tekturze falistej, przeszyte jedwabiem szklanym lub nićmi lnianymi. Maty są dostarczane w rulonach.

P

Płyty z wełny mineralnej – stanowią warstwę wełny mineralnej impregnowanej olejem i połączonej spoiwem syntetycznym.

R

Roztwory asfaltowe – są to asfalty rozpuszczone w szybko schnącym rozpuszczalniku (np. benzynie lakowej, oleju naturalnym lub solwentnafcie). Jako dodatki uszlachetniające stosuje się żywice kumaronowe, kalafonię i pokosty. Mają one konsystencję płynną, w związku z tym można je nakładać na powierzchnię pędzlem, tworząc w ten sposób gładkie powłoki. Czas wysychania wynosi mniej, niż 12 godzin.

S

Smoły – otrzymywane są podczas suchej destylacji węgla kamiennego lub drewna. Z destylacji węgla kamiennego otrzymuje się smołę surową, która poddawana jest rozfrakcjonowaniu przez destylację.

Styropian – jest tworzywem piankowym otrzymywanym z polistyrenu.

W

Wojłok z włókien szklanych – jest to elastyczna warstwa włókien szklanych połączonych spoiwem syntetycznym i obłożona z jednej strony welonem szklanym. Gęstość pozorna wojłoku wynosi 33 lub 43 kg/m3.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 22 maja 2014, 09:25