Słownik

Słownik

A

Asfalt – materiał pochodzenia naturalnego lub otrzymywany jako jedna z frakcji przerobu ropy naftowej o konsystencji stałej lub półstałej o barwie od ciemnobrązowej do czarnej. Jest stosowany do budowy nawierzchni dróg, do produkcji papy oraz jako materiał izolacyjny, a także składnik farb.

B

Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa i wypełniacza oraz ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.

C

Częstotliwość – wielkość fizyczna wyrażająca liczbę pełnych cykli drgań okresowych w czasie jednej sekundy. Jednostką częstotliwości f jest herc (Hz), równy liczbowo odwrotności okresu drgań T.

G

Grunt – powierzchnia ziemi, podłoże, teren.

I

Izolacja – sposób zabezpieczenia dwóch sąsiadujących układów, elementów itp. w celu utrudnienia wzajemnego oddziaływania.

Izolacja akustyczna (przeciwdźwiękowa) – jest to izolacja, która obniża natężenie dźwięków określonej częstotliwości oraz tłumi dźwięki niepożądane.

Izolacja cieplna (termiczna) – jest to izolacja chroniąca przed niekorzystną wymianą ciepła z otoczenia.

Izolacja paroszczelna – to izolacja stosowana wówczas, gdy sąsiadują ze sobą dwa pomieszczenia o różnych temperaturach i różnej wilgotności powietrza (np. pralnia i pomieszczenie mieszkalne).

Izolacja przeciwwilgociowa – to izolacja, która chroni podłogę przed wilgocią gruntową.

Izolacja wodoszczelna – to izolacja, która chroni konstrukcję budynku przed zawilgoceniem.

K

Kotłownia – pomieszczenie z kotłami podgrzewającymi wodę lub wytwarzającymi parę.

L

Legary – drewniane belki, do których przymocowuje się deski podłogowe.

P

Papa – materiał budowlany stosowany do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych elementów budynku lub budowli (izolacje fundamentów, posadzek, ścian piwnic i pokryć dachowych).

S

Strop – to poziomy element konstrukcyjny budynku, dzięki któremu oddzielone są poszczególne kondygnacje budynku. Na powierzchni stropu układane są podłogi. Dół stropu pokrywa tynk i stanowi on sufit mieszkania mieszczącego się poniżej. Do głównych zadań stropu należy przenoszenie ciężaru własnego, ciężaru ścianek działowych, umeblowania, wyposażenia pomieszczeń, przebywających w pomieszczeniu osób lub materiałów. Dzięki stropom zwiększa się sztywność budynku, a poszczególne pomieszczenia na kondygnacjach mają dodatkową ochronę cieplną i akustyczną.

Styropian – to porowate tworzywo sztuczne otrzymane poprzez spienienie wstępnie spienionych granulek polistyrenu zawierających porofor.

W

Wełna mineralna – materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego. Używany w budownictwie do izolacji termicznych i akustycznych ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów i podłóg, dachów i stropodachów oraz ciągów instalacyjnych.

Wilgoć – popularne określenie na wodę zawartą w powietrzu w formie aerozolu lub pary, obecną w porach substancji porowatych lub na powierzchni ciał stałych w formie drobnych kropelek lub jednolitego, cienkiego filmu. Wilgoć w środowisku naturalnym występuje właściwie prawie zawsze, jest ona też nieodłączonym elementem wnętrz, w których przebywają ludzie.

Z

Zaprawa klejowa – służy m.in. do przyklejania np. płytek ceramicznych lub do łączenia elementów np. bloczków z pianobetonu, styropianu.

Ż

Żelbet, żelbeton – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 31 maja 2014, 14:58