Słownik

Słownik

B

Betoniarka – urządzenie budowlane służące do mieszania cementu, wody oraz piasku i żwiru (jako kruszywa) w celu utworzenia jednorodnej masy (mieszanki betonowej). Typowa betoniarka ma kształt obrotowego bębna. Do mniejszych prac używane są betoniarki przenośne. Do przewożenia gotowego betonu używa się specjalnych pojemników zamontowanych na samochodach ciężarowych (tzw. gruszka).

Betoniarki można podzielić: ze względu na kształt mieszalnika na: betoniarki kielichowe i bębnowe, ze względu na sposób przemieszczania na: betoniarki stałe, przenośne i samochodowe oraz ze względu na sposób pracy na: betoniarki o działaniu ciągłym i o działaniu okresowym.

K

Kielnia – narzędzie murarskie składające się z płaskiej stalowej płytki grubości ok. 1,5 do 2 mm, o trójkątnym lub trapezowym kształcie, połączonej z wygiętym w kształcie litery „S” łącznikiem wykonanym z pręta stalowego o średnicy ok. 8 - 10 mm. Całość zakończona drewnianym trzonkiem.

L

Lepik – gęste, maziste tworzywo, otrzymywane jako produkt odpadowy przy rafinacji ropy naftowej lub odgazowania węgla. Szkodliwy dla zdrowia, nie powinien być używany w pomieszczeniach. Stosowany jako lepiszcze i izolator przeciwwilgociowy (asfaltowy lub smołowy).

M

Mieszadła – urządzenie mechaniczne używane do mieszania. W zależności od kształtu wirnika mieszadła dzielą się na: łapowe, śmigłowe, wibracyjne, turbinowe i in. W małych zbiornikach szklanych stalowy wirnik może być wprawiany w ruch przez wirujące pole magnetyczne.

Młotek – jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka, służące do uderzania w materiał w celu jego obróbki, do uderzania w inne narzędzie lub do wbijania w różne powierzchnie gwoździ, klinów itp. Młotek składa się z dwóch części: obucha i trzonka.

P

Pobijak – młotek z dużym drewnianym obuchem. Służy do pobijania dłuta ręcznego podczas dłutowania (dłubania) w drewnie otworów, rowków, wrębów i gniazd.

Połączenie spawane – rodzaj złącza powstającego w procesie fizycznym łączenia materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Stosowane np. do łączenia metali (głównie stali) i tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zwykle dodaje się spoiwo spawalnicze, tj. stapiający się wraz z materiałem rodzimym materiał dodatkowy, wypełniający spoinę.

Poziomica – utożsamiana czasem niezbyt precyzyjnie z libellą, jest to przyrząd pomiarowy z wbudowanymi jedną lub wieloma libellami rurkowymi, wykorzystujący siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomości płaszczyzn (np. podłóg) lub pionowości (np. ścian) w budownictwie.

W

Wiertarka – urządzenie do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów za pomocą wiertła. Może być wykorzystywana również do innych celów, np. szlifowania przy wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów.

Z

Zacieraczki do betonu – służą do zacierania i wygładzania powierzchni betonowych oraz wcierania materiałów utwardzających.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 31 maja 2014, 15:06