Słownik

Słownik

M

Minerały – to substancje występujące w przyrodzie w postaci naturalnej. Są one najczęściej związkami chemicznymi lub rzadziej pojedynczymi pierwiastkami. Minerał jest najmniejszą jednostką, z punktu widzenia geologii, z jakiej jest zbudowana skorupa ziemska.

P

Porcelit – otrzymywany z mas ceramicznych zawierających materiały ilaste, kwarc i węglan wapnia. Wyroby te są zwykle szkliwione.

Porcelana – wytwarzana z kaolinu, kwarcu i skaleni. Po spieczeniu czerep w kolorze białym charakteryzuje się zwartością i dużą odpornością mechaniczną; wyroby porcelanowe są szkliwione.

Z

Zaczyny budowlane – są to mieszaniny spoiw lub lepiszczy z wodą. Rozróżnia się zaczyny wapienne, gipsowe, cementowe oraz zawiesiny gliniane. Spoiwa charakteryzują się aktywnością chemiczną.

Zaprawy budowlane – są to materiały otrzymywane z mieszaniny spoiwa lub lepiszczy (względnie obu tych materiałów), drobnego kruszywa, wody lub innej cieczy zarobowej oraz ewentualnie dodatków i domieszek poprawiających właściwości zaprawy świeżej lub stwardniałej.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 31 maja 2014, 17:16