Słownik
Słownik
D
Destrukcja – jest to rozkład, zniszczenie, rozpad.
F
Folia polietylowa – wykonana jest z polietylenu o małej gęstości (PELD), z dodatkiem koncentratów barwiących oraz środków modyfikujących.
K
Klinkier – tworzywa ceramiczne o czerepie spieczonym, ale bez zeszkliwienia powierzchni. Są otrzymywane przez wypalanie glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych lub żelazistych (w temperaturze około 1300 °C). Właściwości klinkieru zależą w dużej mierze od tlenku wapniowego w glinie. Klinkier jest materiałem budowlanym i drogowym.
Kruszywo – materiał sypki pochodzenia organicznego lub mineralnego, stosowany głównie do produkcji zapraw budowlanych i betonów oraz do budowy dróg.
L
Licowanie – pokrywanie powierzchni ścian innym materiałem np. okładziną z płytek lub płyt (ceramicznych, szklanych itp.) bądź cegieł (np. klinkierowych).
M
Magnezyt – minerał z gromady węglanów. Nazwa nawiązuje do składu chemicznego, w którym główną rolę odgrywa magnez. Minerał pospolity i szeroko rozpowszechniony.
O
Okładzina – w budownictwie jest to zewnętrzna warstwa elewacji.
P
Płytki kamionkowe – nieszkliwione płytki podłogowe produkowane z gliny kamionkowej z dodatkiem drobno zmielonego piasku kwarcowego lub złomu płytkowego oraz topników (skalenia lub pegmatytu), stosowane dawniej do wykładania posadzek, chodników itp.
Poziomica – przyrząd pomiarowy z wbudowanymi jedną lub wieloma libellami rurkowymi, wykorzystujący siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomości płaszczyzn (np. podłóg) lub pionowości (np. ścian) w budownictwie.
S
Strop – poziomy element konstrukcyjny oddzielający poszczególne kondygnacje budynku. Strop przenosi obciążenia na pionowe elementy (ściany lub słupy). Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, a dolną powierzchnię najczęściej pokrywa się tynkiem.
U
Układ izolacyjny – zespół materiałów elektroizolacyjnych o właściwościach, wymiarach i kształtach dostosowanych do spełniania wymaganych zadań w części lub całości urządzenia elektrycznego.