Słownik

Słownik

F

Fuga – stosuje się ją w: spoinach w murze, pomiędzy cegłami w wątku murarskim, między płytkami ceramicznymi ułożonymi na ścianie lub podłodze.

K

Kielnia – narzędzie murarskie składające się z płaskiej stalowej płytki grubości ok. 1,5 do 2 mm, o trójkątnym lub trapezowym kształcie, połączonej z wygiętym w kształcie litery "S" łącznikiem wykonanym z pręta stalowego o średnicy ok. 8 – 10 mm. Całość zakończona drewnianym trzonkiem. Służy do nakładania i rozprowadzania zaprawy budowlanej w trakcie układania murów (murowania) i do narzucania zaprawy podczas ręcznego tynkowania.

Konstrukcja podłogi – jest to układ warstw złożony z podłoża, warstw hydroizolacyjnych i paroizolacyjnych, izolacji termicznej i akustycznej, warstw ochronnych, warstw nośnych (beton, jastrychy), dobranych w sposób zależny od obciążeń i rodzaju pomieszczenia.

L

Laminaty – rodzaj kompozytów: tworzywa powstające z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, fizycznych i technologicznych, w których składnik wzmacniający (tzw. zbrojenie) jest układany w postaci warstw (łac. lamina – cienka blaszka, płytka – stąd nazwa laminatów), między którymi znajduje się wypełnienie, pełniące rolę lepiszcza. Warstwy wzmocnienia mogą być w postaci włókien ciągłych ułożonych jednokierunkowo (tzw. rovingu), tkanin lub mat z włókna ciętego. Laminat, ze względu na swoją strukturę, ma dobrą wytrzymałość w kierunku włókien, ale bardzo słabą wytrzymałość w kierunku prostopadłym do warstw. Typowym naturalnym laminatem jest drewno.

Lico płytki – jest to zewnętrzna część płytki, ta która jest widoczna po jej przyklejeniu do podłoża. Jeśli płytka jest szkliwiona, lico różni się zdecydowanie od czerepu, bo jest pokryte barwnikami i szkliwem. Od tego, jak wygląda lico zależą estetyczne walory płytki.

Listwa montażowa – umożliwia szybki i prosty montaż wiszących szafek meblowych.

Listwy wykończeniowe – służą do nadania estetycznego wyglądu pomieszczeniom oraz zakrycia szczeliny dylatacyjnej, wykonane są zazwyczaj z drewna lub materiału drewnopochodnego, tego samego gatunku drewna, z którego wykonana jest posadzka. Mocuje się je między innymi za pomocą kleju montażowego, wkrętów, kołków rozporowych oraz silikonu.

Łata kontrolna – narzędzie do wyznaczania i sprawdzania kierunku, wy­miarów i płaszczyzn.

O

Okładzina – element wykończenia, który zamocowany na powierzchni elementu budynku nadaje jej wymagane cechy techniczne, użytkowe i estetyczne. Technika okładzinowa charakteryzuje się tym, że żądane właściwości powierzchni osiąga się w jednym procesie technologicznym przez zamocowanie materiału okładzinowego.

P

Papy – mają budowę warstwową. Najważniejszy jest nośnik mechaniczny (osnowa, wkładka). Najczęściej jest to włóknina poliestrowa lub welon szklany. Z obu stron otacza go asfalt (bitum), który zapewnia wodoszczelność. Asfalt jest modyfikowany chemicznie, co zapewnia mu większą odporność na starzenie, niszczące działanie promieni UV, zmiany temperatury.

Płytki ceramiczne – są to cienkie płyty otrzymane z glin, krzemionki, topników, barwników i innych surowców mineralnych produkowane w różnych formatach i kształtach służące do wykonywania podłóg i okładzin ściennych wewnętrznych i zewnętrznych. Płytki ceramiczne są twarde, wytrzymałe, higieniczne, łatwe do czyszczenia, ognioodporne i niepalne; wyjątkowa trwałość i parametry techniczne, bogata kolorystyka, mnogość formatów i różnorodność powierzchni stanowią o tym, że układa się je w obiektach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych, mieszkaniach i domach prywatnych.

Płyty gipsowo-kartonowe – materiał budowlany, mający postać arkuszy składających się z gipsu zabezpieczonego tekturą.

Podłoga – jest to wykończenie poziomej przegrody konstrukcji nadające jej wymagane właściwości użytkowe.

Posadzka – warstwa wierzchnia użytkowa, wykonana z materiału podłogowego, opowiadającego wymaganiom technicznym, użytkowym i estetycznym, stawianym podłodze w danym budynku lub jego pomieszczeniu.

R

Reper – jest to punkt o znanej wysokości nad poziomem morza, stanowiący podstawę pomiarów niwelacyjnych.

S

Spoina – jest to fuga, szczelina pomiędzy sąsiednimi elementami budowlanymi (np. między cegłami, pustakami, płytkami ceramicznymi), wypełniona całkowicie lub częściowo łączącą je zaprawą budowlaną.

T

Tynk – jest to warstwa z zaprawy lub gipsu pokrywająca powierzchnie ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem jego jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), ochrona przed działaniem czynników wewnątrz pomieszczeń (np. para wodna), ogniem (elementy drewniane) oraz nadanie estetycznego wyglądu elementom budynku.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 31 maja 2014, 16:51