Słownik
Słownik
M
Mapy ogólnogeograficzne – to mapy, zwykle zawierające ogólne dane, dotyczące wszystkich elementów, istniejących na powierzchni przedstawionego obszaru, takich jak: rzeźba terenu, granice państw, linie brzegowe mórz, bieg rzek, lasy, miasta, drogi, koleje, granice itp.
Mapy tematyczne (specjalne, specjalistyczne) – mapy, zawierające jedynie ograniczoną treść ogólnogeograficzną (np. kształt kontynentów, granice państw, ważniejsze rzeki), stanowiącą jedynie małoskalowy podkład, niezbędny, aby ułatwić zorientowanie się, gdzie występują zobrazowane na nich zagadnienia specjalistyczne.
S
Szkice polowe – to szkice, dotyczące powierzchni mierzonego terenu, trasy, osnów lub punktów stabilizowanych w terenie. Za ich pomocą przedstawia się wyniki pomiarów sytuacyjnych w terenie – np. niwelacji trasy lub domierzania szczegółów sytuacyjnych. Niezależnie od tego czy rysuje się go w skali (np. na papierze milimetrowym) czy bez uwzględniania skali (np. na zwykłym papierze), zawsze należy zachować odpowiednie proporcje, nanieść charakterystyczne punkty oraz kierunki. Na szkicu niwelacji podłużnej trasy muszą być umieszczone wszystkie punkty główne i pośrednie z osi trasy i profili poprzecznych. Zaznacza się każdą zmianę kierunku trasy oraz nanosi kąty jej załamania (tzw. kąty zwrotu). Na szkicach polowych powinny się też znaleźć charakterystyczne budowle, drogi, drzewa, rzeki. Do jednoznacznego określenia położenia dowolnego punktu pomiarowego trzeba znać, co najmniej trzy jego odległości od stałych punktów terenowych, np. naroży budynków, studni, słupów, dużych drzew. Nie mogą one znajdować się dalej niż 25 m od punktu pomiarowego.
Z
Zasada sprawdzania prawidłowości pomiaru – to zasada, polegająca na eliminowaniu przez wielokrotny pomiar błędów, które mogłyby wyniknąć z niedokładności jednego z pomiarów. Czyli na przykład mierząc działkę należy zmierzyć wszystkie cztery boki, a do tego dwie przekątne.
Zasada odpowiedniej kolejności pomiarów – to zasada, polegająca na konieczności stopniowego przechodzenia od pomiarów większych elementów terenu (lub obiektów) do mniejszych.