Słownik

Słownik

B

Bruzda – jest to podłużne zagłębienie na jakiejś powierzchni.

C

Cement – jest to hydrauliczne spoiwo mineralne, otrzymywane z surowców mineralnych (margiel lub wapień i glina), wypalonych na klinkier w piecu cementowym. Stosowany jest do przygotowywania zapraw cementowych, cementowo-wapiennych i betonów.

E

Elewacja – to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku ze wszystkimi, znajdującymi się na niej elementami; lico budynku.

G

Gazobeton jest to lekki beton komórkowy o dużej liczbie porów i strukturze gąbczastej, otrzymywany przez spulchnianie świeżej masy cementowej pęcherzykami gazu, wytwarzającego się na skutek dodania do zaprawy sproszkowanego metalu oraz hartowanie jej w parze o temperaturze ok. 180 °C przy ciśnieniu 1 MPa.

Gładź szpachlowa – to materiał budowlany oparty głównie na gipsie jako materiale wiążącym i wypełniającym, z dodatkiem kredy, dolomitu i materiałów pomocniczych (plastyfikatorów, opóźniaczy wiązania gipsu).

Gwóźdź – to wykonany z twardego metalu trzpień zaostrzony z jednej strony, z drugiej zakończony płaskim łbem. Gwóźdź służy do łączenia różnych elementów (zazwyczaj drewna).

I

Instalacja – w technice, jest to zestaw urządzeń wewnątrz budynku, pojazdu, statku lub innego obiektu, służący do przesyłania mediów, takich jak: prąd elektryczny, woda, gaz ziemny, paliwo, ścieki, czy inne substancje.

K

Kątownik – to narzędzie, służące do wyznaczania kąta prostego, używane w budownictwie, stolarstwie i ciesielce oraz w ślusarstwie.

L

Listwa podtynkowa (prowadnica tynkarska) – przeznaczona jest do precyzyjnego nakładania na ścianach tynków tradycyjnych (cementowych i cementowo-wapiennych). Stosowana wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Umożliwia łatwe uzyskanie równej płaszczyzny określonej grubości.

M

Mur – to pionowa część budowli, wykonana z materiału ceramicznego, kamienia naturalnego, drewna itp. Mur może być zbudowany z prefabrykatów, połączonych zaprawą budowlaną (np. kamienie, cegły, bloczki betonowe itp., połączone zaprawą wapienną, cementową lub inną, podobną) lub być wykonany z materiału jednorodnego, np. odlany z betonu lub ulepiony z gliny.

P

Poziomica – to przyrząd pomiarowy z wbudowanymi jedną lub wieloma (wtedy pod różnymi kątami) libellami rurkowymi, wykorzystujący siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania (z niewielką dokładnością) poziomości płaszczyzn (np. podłóg) lub pionowości (np. ścian) w budownictwie.

T

Tynk – to warstwa z zaprawy lub gipsu, pokrywająca powierzchnie ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem jej jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), ochrona przed działaniem czynników wewnątrz pomieszczeń (np. para wodna), ogniem (elementy drewniane) oraz nadanie estetycznego wyglądu elementom budynku.

Tynkarz to rzemieślnik, zajmujący się nakładaniem warstw tynkarskich (wapiennych, cementowych, żywicznych, alabastrowych) oraz tynków suchych (np. płyt gipsowych) na ściany i stropy budowli.

Z

Zaprawa – to mieszanina wody i spoiwa z drobnym kruszywem lub innym wypełnieniem, mająca na celu wiązanie, czyli przejście ze stanu płynnego, plastycznego w stały.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 31 maja 2014, 20:06