Słownik

Słownik

B

Beton wodoszczelnyuzyskuje się go dzięki odpowiedniemu, precyzyjnemu doborowi składników mieszanki betonowej oraz zminimalizowaniu porowatości betonu. Wykorzystywany jest głównie w konstrukcjach wodnych lub ich elementach znajdujących się poniżej zwierciadła wody, zbiornikach wodnych oraz budowlach szczególnie narażonych na oddziaływania wody.

C

Cokółnajniższa nadziemna część budowli lub jej elementu (np. kolumny, filaru).

D

Dach zielony pokrycie dachowe, składające się z wielu warstw struktury, z umieszczonym na jej wierzchu podłożem gruntowym, na którym dozwolone jest sadzenie roślin.

Deskowanie tracone rodzaj formy, służącej do nadawania kształtu mieszance betonowej.

G

Grunt rodzimy inaczej zwany również gruntem macierzystym. Jest to pierwsza warstwa ziemi po ściągnięciu pierwszej warstwy humusu. Grunt rodzimy jest naturalną warstwą ziemi, która powstała w naturalnych warunkach rozwoju geologicznego i nie jest zaburzona działalnością ludzką.

Grunty spoisteto grunty o układzie granulometrycznym drobniejszym niż piaski, które w odróżnieniu od  gruntów niespoistych charakteryzuje dodatkowy parametr zwany spójnością lub kohezją, określający siłę wzajemnego przyciągania się cząsteczek gruntu. Grunty spoiste należą do grupy gruntów nieskalistych mineralnych, wśród których wyróżnić można: piaski gliniaste, pyły, gliny i iły.

I

Izolacje parochronnezabezpieczają przed przenikaniem pary wodnej.

Izolacje przeciwwilgociowe chronią obiekty przed działaniem wody niewywierającej ciśnienia na dany element.

Izolacje przeciwwodne chronią obiekty przed działaniem wody wywierającej ciśnienie hydrostatyczne (część obiektu znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej) i wówczas, gdy woda zalega w pobliżu konstrukcji.

Izolacje termiczne – izolacje stosowane w celu ocieplania budynków przeznaczonych na stały lub czasowy pobyt ludzi, jak również do ochrony chłodni przed napływem ciepła z zewnątrz lub ochrony przewodów ciepłowniczych przed nadmiernymi stratami ciepła.

L

Laminatytworzywa powstające z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, fizycznych i technologicznych.

M

Materiały powłokowe materiały nakładane na powierzchnie przedmiotów wykonanych z innego materiału w celu uzyskania określonych właściwości technicznych lub dekoracyjnych.

Materiały rolowe materiały stosowane do hydroizolacji fundamentów, przede wszystkim papy bitumiczne oraz folie z tworzyw sztucznych (np. papy asfaltowe i asfaltowe modyfikowane).

P

Papy termozgrzewalne mają identyczną budowę jak zwykle papy asfaltowe, ale produkowane są wyłącznie na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego i powlekane modyfikowanymi asfaltami o dużej elastyczności oraz trwałości. Są bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż zwykłe papy – nie pękają na mrozie i w zgięciach, a wysoka temperatura nie powoduje mięknięcia powłoki.

Punkt rosy temperatura, w której skrapla się para wodna zawarta w powietrzu.

Ś

Ścianka dociskowa ścianka wykonana z cegły pełnej lub bloczków betonowych, ochraniająca warstwę pionowej izolacji przeciwwodnej ścian piwnic przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Z

Zaprawa wodoszczelna zaprawa do ochrony i uszczelniania powierzchni betonowych, ceramicznych i innych zapraw. Stosuje się ją jako warstwę wodoszczelną w łazienkach, basenach, balkonach, a także do uszczelniania piwnic, fundamentów, ścian i posadzek. Nakładana jest bezpośrednio na podłoże.

Ż

Żywice syntetyczne żywice stosowane jako element wiążący w pracach budowlano-montażowych. Otrzymywane w wyniku reakcji polimeryzacji odpowiednich wyjściowych związków chemicznych.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 31 maja 2014, 18:18