Słownik

Słownik

B

BIM (Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budynku.

C

CAD (Computer Aided Design) – projektowanie wspomagane komputerowo.

E

Elewacja – zewnętrzna powierzchnia ściany budynku ze wszystkimi znajdującymi się na niej elementami, lico budynku.

K

Kota wysokościowa – znak graficzny, na którym zaznaczony jest dany poziom, np. posadzki.

P

Projekt architektoniczno-budowlany – określa funkcję i konstrukcję obiektu, jego charakterystykę oraz rozwiązania techniczne.

Projekt budowlany – opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji.

Przekrój pionowy – powstaje z przecięcia całego budynku płaszczyzną pionową. Rozróżniamy przekroje proste i łamane.

Projekt wykonawczy – projekt ten pozwala na uszczegółowienie informacji zawartych w projekcie budowlanym. Sporządzany jest dla dużych lub nietypowych przedsięwzięć budowlanych.

Projekt zagospodarowania działki – określa m.in. granice działki oraz innych obiektów budowlanych, również miejsce podłączenia mediów oraz odprowadzania ścieków.

Przekrój pionowy – zasady rysowania są takie same jak w przypadku rzutu z tym, że ilość przekrojów zależy od skomplikowania budynku – im bardziej skomplikowany, tym rysuje się więcej przekrojów pionowych. Przekrój pionowy to widok na budynek po przecięciu go pionową płaszczyzną i odrzuceniu jednej z części.

Przekrój poziomy – rysuje się go w odpowiedniej skali np. 1:50. Od skali zależy, jak bardzo jest szczegółowy oraz jakich oznaczeń i wypełnień się używa. Każdy element jest ściśle określony w normach. Przekrój poziomy to widok na dolną część budynku, która pozostała po przecięciu go przez poziomą płaszczyznę na określonej wysokości.

R

Rzut poziomy – polega na umownym przecięciu całego budynku płaszczyzną poziomą, równoległą do podłogi. Najczęściej płaszczyzny rzutów przebiegają na wysokości 1 m.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 31 maja 2014, 18:36