Słownik

Słownik

B

Beton – materiał powstały ze zmieszania cementu, kruszywa grubego i drobnego, wody oraz ewentualnych dodatków i domieszek, który uzyskuje swoje właściwości w wyniku hydratacji i twardnienia cementu.

Beton projektowany – beton wykonywany na zamówienie, którego wymagane właściwości i dodatkowe cechy są podane producentowi odpowiedzialnemu za dostarczenie betonu zgodnego z wymaganymi właściwościami i dodatkowymi cechami.

C

Ciepło hydratacji cementu – proces wiązania cementu jest typową reakcją egzotermiczną tzn. przebiega z wydzieleniem ciepła. Wielkość tego wydatku uzależniona jest od składu mineralnego cementu, jego klasy, zwartości dodatków.

K

Korozja betonu – niszczenie betonu w wyniku oddziaływania związków chemicznych.

Korozja ługująca – polega na rozpuszczaniu spoiwa i wynoszeniu wymywanych związków na powierzchnię betonu.

Korozja węglanowa – spowodowana dwutlenkiem węgla zawartym w wodzie i powietrzu. W wyniku jego działania powstaje rozpuszczalny węglan wapnia, który jest ługowany z betonu, osłabiając jego strukturę.

Kruszywo – ziarnisty materiał mineralny odpowiedni do stosowania do betonu.

M

Mieszanka betonowa – całkowicie wymieszane składniki betonu, które są jeszcze w stanie umożliwiającym zagęszczenie wybraną metodą.

W

Wodożądność kruszywa – nazywamy ilość wody jaką należy dodać do 1 kg suchego kruszywa danej frakcji, by uzyskać żądaną konsystencję. Aby ją obliczyć należy zastosować metodę doświadczalną pożądanej konsystencji dla próbnych zarobów danej mieszanki.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 31 maja 2014, 13:33