Słownik

Słownik

B

Budowa – wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego.

D

Dokumentacja budowy – pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książkę obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu – także dziennik montażu.

Dziennik budowy  stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie.

H

Harmonogram dyrektywnypodstawowa część składowa projektu organizacji budowy. Powinien być opracowany we wstępnym projekcie organizacji budowy i obejmuje cały proces inwestycyjny. Harmonogram ten stanowi podstawę wyjściową dla planowania budowy. Zazwyczaj jest opracowywany dla inwestycji składającej się z kilku obiektów budowlanych.

K

Księga obmiaruzałącznik do dziennika budowy, za którego sporządzenie odpowiedzialny jest wykonawca. Pozwala ona na rozliczenie faktycznego wykonania każdego elementu robót i stanowi podstawę zapłaty za wykonane prace.

M

Mapa do celów projektowych opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej (mapy sytuacyjno-wysokościowej) niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Szczegółowy zakres i tryb wykonania mapy reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

P

Pozwolenie na budowę decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Projekt budowlany – opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji. Zgodnie z Prawem Budowlanym (Art. 34 z późn. zm.) projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji:

  • warunkach zabudowy, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami;
  • planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

T

Teren budowywg Prawa Budowlanego przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane. Do terenu budowy zalicza się także powierzchnię zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 20 maja 2014, 09:33