Słownik

Słownik

G

Gruntowanie – czynność powlekania powierzchni przeznaczonej do malowania warstwą materiału, który posiada właściwości silnego wiązania się z podłożem, w celu stworzenia jednolitej powłoki, a także zwiększenia przyczepności materiału malarskiego do powierzchni malowanej.

M

Malowanie natryskowe – malowanie, które wykonuje się aparatami natryskowymi. Farba w aparacie natryskowym jest pompowana do dyszy rozpylającej pod wpływem drgań metalowej membrany. Używając aparatu natryskowego, należy pamiętać, aby nie wykonywać nim ruchów wahadłowych.

P

Powłoka cementowa gładka powłoka, która składa się z dwóch warstw cienko nałożonej farby, przy czym druga warstwa nakładana jest po 1 lub 2 dniach.

Powłoka plastyczna – powłoka, którą wykonuje się w dwóch warstwach: pierw­sza, podkładowa jest zrobiona z farby cementowej – jak dla powłok gładkich, druga z gęstej farby do powłok plastycznych.

T

Technika cementowa – wykonanie powłoki malarskiej farbą, której spoiwem jest cement portlandzki.

Technika emulsyjna – technika, która polega na wykonaniu robót malarskich farbą na spoiwie będącym emulsją lub dyspersją substancji powłokotwórczych.

Technika kazeinowa – proces przygotowania materiału malarskiego i wykonania powłoki z farby kazeinowo-wapiennej.

Technika krzemianowa – malowanie farbą krzemianową, której spoiwem jest szkło wodne potasowe.

Technika klejowa – technika, która polega na wykonaniu robót malarskich farbą klejową, której spoiwem jest klej rozpuszczający się w wodzie.

Technika lakiernicza – wykonywanie dobrej jakości powłok bezbarwnych (z lakierów, politur, matyn) lub pigmentowych (z emalii).

Technika olejna – wykonanie powłoki z materiałów (farb, emalii, lakierów, szpachlówek), których spoiwo zawiera oleje schnące. Dotyczy to wyrobów olejnych, olejno-żywicznych i niektórych wyrobów ftalowych.

Technika wapienna – wykonanie powłoki malarskiej z farby otrzymanej z ciasta wapiennego.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 20 maja 2014, 12:36