W dniu 12 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Kłodzku uczczono Ofiary Zbrodni Katyńskiej 🕯️
Zdjęcia – Maja Skowronek
Opublikowany przez Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku Wtorek, 12 kwietnia 2022
5 lat temu, 7 kwietnia 2017 roku, w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie patriotyczne – uroczyste posadzenie Dębów Pamięci celem uhonorowania pamięci zamordowanych w Katyniu: mjr Aleksandra Gawiny, jego brata por. Kazimierza Gawiny oraz Aspirantów Policji Państwowej – Franciszka i Stanisława Pauch. Uroczystość ta stała się częścią Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzonego co roku 13 kwietnia. To wówczas w 1943 roku świat dowiedział się o masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, w których pogrzebano zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego. Wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej Polskiej wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, sportowcy, lekarze, nauczyciele i duchowni.
Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Wszyscy oni zostali zbrodniczo zamordowani strzałem w tył głowy, a prawda o tych wydarzeniach była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero we wrześniu 2005 roku zakończyło się 14-letnie śledztwo prowadzone przez rosyjską prokuraturę wojskową, w której Rosjanie uznali, że mord katyński nie był zbrodnią ludobójstwa i w związku z tym nikogo nie postawiono przed sądem.
24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły serię precyzyjnych ataków lotniczych, rakietowych (również z lądu i morza) na terytorium suwerennego państwa – Ukrainy. Działania wojsk rosyjskich możemy określić mianem ludobójstwa i zbrodni wojennych dokonywanych na ludności cywilnej, za które odpowiedzialny jest Władimir Putin. Według niego Ukraińcy nie są samodzielnym narodem i uważa ich, podobnie jak Stalin, za zdrajców narodu rosyjskiego. Z kolei Polaków uważano za spiskowców, którzy tylko podburzali Ukraińców. Naród ukraiński zapłacił za to sztucznie wywołanym przez Stalina głodem w latach 1932-1933, w wyniki którego zginęło kilka milionów ludzi. W ich miejsce na wschodnie tereny Ukrainy sprowadzono ludność rosyjskojęzyczną. Działania Putina mające na celu ochronę ludności rosyjskojęzycznej i realizację swojej koncepcji „ruskiego miru” świat może zobaczyć dziś w Bucz czy Irpieniu.
Polaków również ukarano wówczas ludobójczą akcją zagłady w czasie wielkiego terroru z lat 30-tych XX wieku, której kulminacją było rozstrzelanie ponad 20 tysięcy polskich oficerów w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Dziś wiemy, że zbrodnicze mechanizmy ludobójstwa, eksterminacji ludności oraz bezprawnej agresji i aneksji są dla Rosji wciąż aktualne, pomimo upływy ponad 80 lat.
Oddajemy więc hołd Polakom oraz wszystkim innym, którzy zginęli w wyniku działań zbrodniczego reżimu rosyjskiego.
Cześć Ich Pamięci!