W dniu 26 sierpnia br. o godz. 13.00 na platformie Teams odbyła się konferencja podsumowująca „EURO-Praktyki dla Kłodzka” w programie ERASMUS+ 🇪🇺
Praktyki zagraniczne odbywały się w Bolonii, Saragossie i na Wyspach Kanaryjskich (Fuerteventura) 🇵🇱 🇪🇸 🇮🇹
PODSUMOWANIE PROJEKTU:
– ponad 300 godzin szkoleń i przygotowań;
– ponad 37 00 godzin zagranicznych praktyk;
– 6 firm zagranicznych, z którymi utrzymujemy kontakt;
– nowe procedury i dokumenty.
WNIOSKI
Pobyt i praktyka zagraniczna poprzedzone są bardzo ciekawymi szkoleniami: językowym, kulturowym, który przybliża poznanie tradycje i obyczaje a także zwyczaje miejscowej ludności i zakresu pierwszej pomocy. Zagraniczne praktyki budują doświadczenie zawodowe, a to przecież jedna z najważniejszych rubryk, którą wypełnia się w CV. Wymagania dzisiejszego rynku pracy czy przyszłego pracodawcy stawiają młodym ludziom wysoko poprzeczkę.
Projekt „Europraktyki dla Kłodzka” staje się więc ważnym początkiem budowania kariery, a przede wszystkim wspaniałą przygodą, którą pamięta się przez całe życie, gdyż praktyka wiąże się z pobytem w ciekawych geograficznie miejscach, zwiedzaniem i atrakcyjnymi wycieczkami podczas weekendów. Głównym celem rozpoczętego projektu jest realizacja praktyk w branżach transportowo-spedycyjnej, budowlanej i energii odnawialnej. W ramach wykonywanej pracy w Saragossie uczniowie zajmują się: przygotowaniem, kompletacją i wysyłką towarów, obsługą systemów operacyjnych WMS, ATLAS, kompletacją dokumentacji transportowej, montażem oprzyrządowania elektronicznego, poznaniem linii technologicznej i produkcją i wysyłką posiłków oraz remontami.
Praktykanci zwracają uwagę na dobrą atmosferę panującą w zakładach pracy, wyrażającą się pomocą ze strony innych pracowników, wzajemnym zrozumieniem, dobrą organizacją, ciekawym charakterem wykonywanych prac. Natomiast praktyka na Fuerteventurze to niezwykłe przeżycie nie tylko zawodowe ale także kulturowe. Tu stykają się dwa światy kosmiczny i wodny. Wyspa jest jak księżyc pokryta wulkanami i lawą, na której tylko w nielicznych miejscach można zobaczyć roślinność, otacza ją błękitny ocean. Energetycy uczą się wykorzystywać ten pustynny klimat do odzyskania energii z wiatru i słońca, którego jest tu pod dostatkiem. Budowlańcy zabezpieczają budynki hotelowe przed oceaniczną solą i słońcem. Logistycy obmyślają plan jak najszybciej i najtaniej dostarczyć na wyspę niezbędne do życia towary dla mieszkańców.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków programu Erasmus+