PRZYGOTOWANIA DO MATURY W RADIOWEJ CZWÓRCE

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, więc Czwórka jak co roku wyciąga pomocną dłoń do maturzystów. W najbliższych tygodniach na uczniów czekają audycje, które pozwolą im lepiej przygotować się do egzaminów oraz zredukować stres z nimi związany. Na stronie czworka.online maturzyści znajdą materiały powtórkowe z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, język polski, angielski, niemiecki czy historia sztuki.

PRZYGOTOWANIA DO MATURY W RADIOWEJ CZWÓRCE

W poniedziałki o 11.40 w audycji „Stacja Kultura” poetycki cykl Oliwii Krettek „Czy wie(r)sz, że?”. Autorka odkrywa w nim nieznane fakty z życia Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza, uczy na nowo interpretować ich utwory, a także sprawdza ich ślady w ówczesnym świecie, np. w muzyce czy sztuce filmowej. Od 19 kwietnia o godz. 10.40 radiopowieść „Zbrodnia i kara”. Fragmentów jednego z najsłynniejszych dzieł Fiodora Dostojewskiego, należącego jednocześnie do zbioru lektur, będzie można wysłuchać od poniedziałku do piątku.

Czytaj dalej

15 kwietnia – ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI

Światowy Dzień Sztuki

          Dzisiaj, 15 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Sztuki.

          Święto zostało ustanowione przez IAA (International Associtation of Art) w 2011 roku. Sama data upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty – Leonarda da Vinci. Celem obchodów tego święta jest promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie.

 

Światowy Dzień Sztuki          Od wieków sztuka była różnie pojmowana, panowały zmienne kanony piękna. Dziś sztuka nie jest już zamknięta w muzeach i galeriach, a co najważniejsze – jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla wybranej, elitarnej grupy społecznej. Sztuka coraz częściej wychodzi na ulicę i kształtuje codzienność. Ważne jest to, że możemy stać się jej częścią – zarówno jako odbiorcy, ale także i twórcy.

 

           Wielu z Was wykorzystując swój talent tworzy sztukę. Pochwalcie się nią! POKAŻCIE SWOJE PRACE LUB UDOSTĘPNIJCIE NAGRANIA:)
Czekamy na Wasze utwory literackie, fotografie, zdjęcia prac plastycznych lub rzeźb, utwory muzyczne… i mamy nadzieję – wiele innych.

 

Najciekawsze z nich opublikujemy na stronie szkoły i nagrodzimy punktami.

 

NA PRACE CZEKAMY DO 30 KWIETNIA. PRZESYŁAJCIE JE NA ADRES:

sztukazst@gmail.com

WOLONTARIAT SZKOLNY wznawia akcję „ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄT”

ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄTWOLONTARIAT SZKOLNY wznawia akcję „ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄT”. Zbieramy karmę i rzeczy niezbędne dla podopiecznych Fundacji Pod Psią Gwiazdą.
Najbardziej potrzebne są aktualnie w schronisku: koce, ręczniki, mokra karma dla piesków oraz płyny do mycia podłóg.


Podarunki dla zwierzaków można zostawiać w szkole, w sekretariacie na I piętrze
. Proszę zostawić też w sekretariacie kartkę z imieniem, nazwiskiem i klasą – ułatwi to sprawne wpisywanie punktów:)

 

Liczymy na odzew z Waszej strony.

Pamiętajcie: prosty gest – WIELKA pomoc 🐶🐱

 

Akcja „Zbiórka dla zwierząt” potrwa do 30 kwietnia 2021 r.

4. rocznica posadzenia Dębów Pamięci dla upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej

„Gwarantem istnienia narodu jest pamięć, o jego przeszłości i jego bohaterach.”

Rocznica posadzenia Dębów Pamieci

7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. prof. Wacława Żenczykowskiego w Kłodzku (obecnie Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku) miało miejsce ważne wydarzenie patriotyczne – uroczyste posadzenie Dębów Pamięci dla uhonorowania mjr. Aleksandra Gawiny, por. Kazimierza Gawiny oraz aspirantów Policji Państwowej – Franciszka i Stanisława Pauch.
Uroczystość odbyła się w 77 rocznicę zbrodni katyńskiej i była kulminacyjnym punktem realizowanego w szkole od września 2017 r. ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Koordynatorem programu była Izabela Kapitan – nauczyciel historii. Celem projektu jest oddanie hołdu pomordowanym i przypomnienie ich sylwetek społeczeństwu polskiemu, szczególnie młodemu pokoleniu Polaków oraz zagwarantowanie im trwałego miejsca w pamięci narodu polskiego poprzez posadzenie 21.857 dębów pamięci. Drzew, które są symbolem siły, szlachetności i długowieczności. Każde z tych drzew ma upamiętnić jedną ofiarę zbrodni katyńskiej, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Ocalić od zapomnienia znaczy poznać jednego z rozstrzelanych, który był czyimś synem, bratem, ojcem i sprawić aby pamięć o tym człowieku była wiecznie żywa nie tylko w jego rodzinie. Realizację programu rozpoczęliśmy od nawiązania współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Katyńskich we Wrocławiu, dzięki któremu poznaliśmy córki naszych bohaterów – p. Aurelię Kaczmarek oraz p. Irenę Gawinę-Gilecką z Kłodzka. Pani Aurelia Kaczmarek jest córką aspiranta Policji Państwowej Franciszka Paucha oraz bratanicą aspiranta Policji Państwowej Stanisława Paucha, natomiast pani Irena Gawina-Gilecka jest córką porucznika Kazimierza Gawiny oraz bratanicą majora Aleksandra Gawiny.

Czytaj dalej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Katyń

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.

Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku. Nakazano w niej zamordowanie ponad 25. tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Decyzja została jednogłośnie zaakceptowana przez członków Biura Politycznego – Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Mikojana, Kalinina, Kaganowicza i Berię, którzy złożyli pod nią swoje podpisy.

Czytaj dalej